Return to Headlines

2020-2021 YISD Virtual Secondary Science Fair Winners

Ysleta ISD is pleased to announce the winners of its 2020-2021 YISD Virtual Secondary Science Fair, with dozens of students from 10 middle  schools/high schools capturing the top two awards in their categories and moving on to compete in the regional virtual science fair later this month.

Five students also won Sweepstakes awards in the categories of Engineering, Life Sciences, and Physical Sciences, while first-place campus awards went to Eastwood Middle School and Del Valle High School.

Our first- and second-place winners in each category will now go on to compete at the Sun Country Regional Science Fair, and first-place Sun Country winners will compete in the Texas state science fair.  A huge thanks to campus science fair coordinators and students, who made this milestone year of Virtual Secondary Science Fair a success – and best of luck to those moving on to the regional and state science fairs!

The slide shows below showcase our 1st and 2nd place winners.

MIDDLE SCHOOLS

HIGH SCHOOLS

 

MIDDLE SCHOOLS WINNERS


Animal Sciences

3rd place: Nicole Balderama, EMS

Behavioral & Social Sciences

3rd place: Noemi Cruz, YWLA

Biochemistry

1st place: Patricia Marielle Martinez, YWLA

2nd place: Elijah Diaz, PMS

Biomedical & Health Sciences

1st place: Violet Navidomskis, EKIS

2nd place: Gabriel Delgado, DelVMS

3rd place: Jaslene Jordan, DVMS

Chemistry

1st place: Mikaela Soto-Ruiz, EKIS

2nd place: Julian Gruber, DelVMS

3rd place: Frank Martinez, EKIS

Computational Biology & Bioinformatics

2nd place: Dylan Hernandez EMS

Earth & Environmental Sciences

2nd place: Theodora Ordaz, EMS

3rd place: Rylie Lieberworth, YWLA

Energy:  Sustainable Materials & Design

1st place: Obinna Nwosu, EMS

2nd place: Surkhab Virdi, EMS

3rd place: Michael Medellin, EKIS

Engineering Mechanics

1st place: Zacharia Rodriguez, EMS

3rd place: Emily Lechuga, YWLA

Environmental Engineering

3rd place: Ethan Enriquez, DelVMS

Materials Science

1st place: Ashton Gomez, EMS

2nd place: Devon Ramirez, EMS

3rd place: Zoe Lasch, PMS

Mathematics

3rd place: Cristian Salazar, RMS

Microbiology

1st place: Jeremiah Siebert, EMS

2nd place: Annette Gereque, DelVMS

Physics & Astronomy

1st place: Andy Rodriguez, RMS

2nd place: Eloyse Blanco, YWLA

3rd place: Vincent Monroy, DelVMS

Plant Sciences

1st place: David Diau, EMS

2nd place: Jonathan Delgado, DelVMS

3rd place: Aurora Shindo, PMS

Sweepstakes Award

Engineering: Zachary Rodriguez, EMS

Life Sciences: Jeremiah Siebert, EMS

Physical Sciences: Mikaela Soto-Ruiz, EKIS

 Campus Awards

1st place: Eastwood MS

2nd place: Del Valle MS

3rd place: Young Women’s Leadership Academy

 

HIGH SCHOOLS 

Behavioral & Social Sciences

1st place: Andrik De la Rosa, Aidan De la Rosa, DVHS

2nd place: Kaitlin Caballero, Beatrice Saucedo, Vianey Lopez Marrufo, DVHS

3rd place: Lori Torres, HHS

Biochemistry

2nd place: Laisha Rincones, YHS

Biomedical & Health Sciences

1st place: Yahir Ronquillo-Ojeda, Alyssa Soria, DVHS

3rd place: Veronica Burnham, DVHS

Chemistry

1st place: Alexis Licon, HHS

Earth & Environmental Sciences

3rd place: Jessica Munoz, DVHS

Energy:  Sustainable Materials & Design

3rd place: Juan Lara, Raul Villalobos, YHS

Engineering Mechanics

2nd place: Jesse Delgado, Eduardo Flores, Alan Marrufo, DVHS

3rd place: Mikhali Velez, Damien Villareal, DVHS

Materials Science

2nd place: Dalila Sarinana, Lirio Hinostroza, DVHS

Microbiology

2nd place: Jade Baca, HHS

Plant

3rd place: Emma Hernandez, HHS

Physics & Astronomy

2nd place: Khalil Yusef Maloof-Salazar, VVECHS

Robots & Intelligent Machines

2nd place: Thomas Del Palacio, Joel Alvarez, YHS

3rd place: Diego De Leon, YHS

Translational Medical Science

1st place: Alyssa Ramirez, HHS

Sweepstakes Award

Life Sciences: Alyssa Ramirez, HHS

Physical Sciences: Alexis Licon, HHS

Campus Awards

1st place: Del Valle HS

2nd place: Hanks HS

3rd place: Ysleta HS